úterý 13. května 2014

Vysokokapacitní nebo originální?

Elektronika je známá svým krátkým životním cyklem a u akumulátorů tomu není jinak, i když si to až na pár specialistů v oboru nikdo neuvědomuje. Čím je to dané? Zařízení mají čím dál tím lepší specifikace a i přes výrazně nižší nároky hardwaru (pokud budeme porovnávat stejné parametry) nám dnešní baterie prostě nestačí. V dnešním příspěvku se podíváme, jak rychle se zvyšuje kapacita a výdrž akumulátorů. I proto si dnes chytrý uživatel zakoupí raději kvalitní neoriginální baterii, která má výjimečně po právu přívlastek vysokokapacitní.

Díky stovkám testů, které provádíme každý rok, víme, jak jsou na tom všechny baterie ve skutečnosti. V níže uvedeném grafu jsme vybrali několik nejprodávanějších akumulátorů. Jak vidíte, už po přibližně třech letech od uvedení telefonu se na trhu vyskytují vysokokapacitní baterie, které se stejnou velikostí poskytují až o 20% více energie. A co se stane, když dnes budete chtít vyrobit na nejnovějším stroji baterii pro legendární Nokii 3310? Vydrží o těžko uvěřitelných 50% déle než v roce 2003!

Jak je to možné? Dokážeme přijít na hodně vysvětlení, ale jako nejreálnější se zcela jistě jeví to, které lze zahrnout do slova "vývoj". I když se o tom téměř nikde nepíše, vědci vynalézají stále lepší postupy, jak vyrobit kvalitní lithiový akumulátor. To se následně promítá do technologie a výsledkem je mimo jiné vyšší výdrž na jedno nabití.

Ovšem pozor - není technologie jako technologie, jak se o tom nyní přesvědčuje i velký Samsung. Asi už jste také zaznamenali známou aféru posledních měsíců s explodujícími a nafukujícími se akumulátory. Krásný příklad toho, co se stane, když na první pohled atraktivní technologii dostatečně neotestujete. Samsung používá od modelu i9300 speciální buňky s maximálním napětím 4,35V (běžně se používá 4,2). Bohužel nevíme, jak hluboké změny se v Samsungu odehrály, ale zcela jistě to souvisí s nasazením nové technologie výroby.

Předpokládám, že teď byste chtěli vědět, který výrobce vyrábí ty nejlepší vysokokapacitní baterie. Rád bych na to odpověděl, avšak stručná odpověď neexistuje. V uvedeném grafu jsou zakódovány hned 4 světové značky, které se navíc vlivem nových technologií na pozici jedničky často střídají :) Neznám v Evropě vedle značky PowerGuy.cz jinou, kde by za vás na trhu sbírali ty nejpovedenější akumulátory a dali tím vždy pravdivou odpověď na položenou otázku.

1 komentář:

  1. The table is roofed with a felt layout with bins for the numbers 1 by way of 36 arranged in three columns and 12 rows. At the end of the portion of the layout closest to the vendor, above the numbers 1, 2, and 3, are bins for 0 and 00. Each of the numbers 1 by way of 36 is surrounded by both a 먹튀검증 abc-1111 purple or black oval or rectangle. This rectangular grid, with a box for every quantity, is used for wagers known as "inside bets."

    OdpovědětVymazat