neděle 23. března 2014

Bezdrátové nabíjení

Asi jste o této novodobé mánii již přinejmenším něco zaslechli. Bezdrátové nabíjení, respektive přenos proudu bez kabelu, znal již před několika desítkami let známý génius Tesla, ale až nyní se dostává mezi běžné lidi. Těžko říct, jestli tomu tak bylo díky obavě z bezpečnosti nebo to nikoho prostě jen nenapadlo. Hlavní je, že můžeme přejít na bezdrátové nabíjení právě dnes a navíc se nemusíme strachovat o naše zdraví díky mezinárodní certifikaci Qi.

Jak to celé funguje? Princip není vůbec složitý, pokud znáte alespoň základy fyziky. Nehrajme si na vědce a vysvětleme si vše hezky jednoduše. Odborníci nám to snad nebudou mít za zlé. Bezdrátová nabíječka dokáže exportovat elektrický proud díky instalované cívce, pod kterou si představte zmenšený běžecký ovál, kde jsme vyměnili každou běžeckou dráhu za drát. Zkrátka něco jako dráty smotané do kruhu. Pokud do cívky pustíme elektrický proud, vznikne z ní magnet. Kolem cívky se vytvoří magnetické pole. Když do daného pole vložíme druhou cívku, vznikne mezi cívkami potřebný styk, který však není lidským okem vidět, a proto se bavíme o bezdrátovém nabíjení. V tuto chvíli nic nebrání přenosu energie.

Co dnes mohu bezdrátově nabíjet? V první fázi především smartphony, ale již brzy by se měl tento způsob dobíjení dostat i do další elektroniky. Brzy se tak snad dočkáme bezdrátového nabíjení notebooků či tabletů. Zpět ale k nabíjení toho, co už lze nabíjet. Bezdrátové nabíjení obsahují už po vybalení některé telefony Nokia, takže stačí jen dokoupit bezdrátovou nabíječku. Bezdrátové nabíjení funguje napříč všemi výrobci, takže nezáleží, jakou značku zakoupíte. Pro další skupinu telefonů (některé Samsungy a Nokie) připravil výrobce speciální piny na zadní stranu mobilu, takže stačí jen dokoupit speciální bezdrátový přijímač nebo atraktivní kryt. Dále už nám zbývají jen telefony, u kterých výrobce s bezdrátovým nabíjením nepočítal. Těm můžeme přidat funkci bezdrátového nabíjení pouze externě univerzální samolepkou. Pro nové iPhony existují například super tenké kryty s funkcí bezdrátového nabíjení.

Nebude mě bezdrátové nabíjení limitovat? Nebude. V současnosti můžete nabíjet samozřejmě doma na bezdrátové nabíječce. Existuje však také bezdrátový power bank, který umožňuje nabíjet bezdrátově všude tam, kde chybí zásuvka. Automobilisté ocení bezdrátový držák na telefon do auta.

I přes optimistický aktuální stav je bezdrátové nabíjení stále v prvopočátku. Technologie nikdy nespí a vědci intenzivně pracují na nových technologiích. Můžete se těšit na speciální rezonanční nabíječky, jenž zvládnout dobíjet na delší vzdálenost, speciální dobíjecí "krabice" i bezdrátové AA baterie.


Žádné komentáře:

Okomentovat