sobota 5. října 2013

Externí baterie nové generace

Rok uběhl jako voda a nás těší, že Vám můžeme opět jako první v naší zemi nabídnout velmi zajímavou novinku. Power banky, tj. externí baterie, patří na našem webu k nejprodávanějšímu zboží, což vypovídá o jejich obrovské oblibě i přesto, že tuto novinku stále ještě hodně lidí ani nezná. Energetická soběstačnost je obecně hodně žhavým tématem v naší kotlině, kde outdoor aktivity doslova kvetou. I proto již dnes můžete zakoupit ohebné solární panely i spolehlivý vodíkový zdroj. Skladem máme i "kotlík", na kterém ugrilujete šťavnatou klobásku a současně dobijete třeba smartphone. To vše tvoří atraktivní ekosystém, jenž naleznete na našem webu pod záložkou "Energie na cesty". Čím tedy můžeme ještě překvapit? Ano, máme to stále těžší. Nicméně věda nestojí na místě. Proto se můžete těšit ještě na mnoho podobných vychytávek. Přejděme ale už k dnešní novince, která startuje dle našeho názoru novou éru externích baterií.

"Externí baterie čeká velká změna."


Pamatujete si ještě na dobu tužkových baterií? Že bylo pohodlné vyhodit prázdnou baterii a vložit nabitou? Nebo jste možná někdy zapomněli vlastní tužkovku a půjčili si od kamaráda. Poté však výrobci přišli na fakt, že když bude každá baterie jinak rozměrná, zvýší tím výrazně zisky. Vykoupali tak zákazníky a pro nás všechny začala dosti nepříjemná kapitola života. My tvrdíme, že přichází renesance. Jen ty tužkovky nahradily moderní "tužkovky". V průmyslu se dnes prakticky nesetkáte s jiným článkem než s tím označeným čísly 18650. Najdete jej v autech na elektřinu, elektrokolech, noteboocích, ale hlavně právě v externích bateriích.

Otestovali jsme všechny dostupné externí baterie s user friendly vyměnitelnými Li-ion články 18650. Výsledky uvádíme níže. Výsledkem je kovová externí baterie PowerGuy.cz, kterou si necháváme vyrábět na zakázku, aby nedošlo k destrukci kvality. Nezapomenu opomenout drobnou zajímavost. Jednoduchým propočtem zjistíte, že se při přenosu energie z kovového power banku do iPadu ztratí něco přes 15% energie, což není vůbec špatné číslo.

Externí baterie - test ztrát

V prvním grafu vidíte, kolik energie dokázala externí baterie předat v praxi. Pro test jsme vybrali iPad 2, který má baterii o kapacitě cca 7Ah. Dále jsme pro test použili nejlepší články současnosti - Panasonic baterie 18650 3400mAh. Ale o těch si povíme někdy příště. Vítězem se stala jednoznačně kovová no name krabička, do které se jednoduše dostanete s malým šroubováčkem. Lze ji prohlásit za vítěze díky nejmenším ztrátám při přenosu a maximálním využití vloženého článku, neboť dokázala baterii nabít i vybít do hraničních napětí. To už se ale bavíme o měření znázorněném níže.

Externí baterie - test využití vloženého článku

Proč zde chybí graf doby nabití? Každá externí baterie se totiž nabíjela přibližně stejně rychle. Bylo dokonce jedno, že jsme zvýšili proud na 2,1A. Všechny externí baterie evidentně obsahují čip, který pustí do baterie maximálně 1A. 3Ah článek tak budete dobíjet obvyklým 1A orientačně 3 hodiny.

Výhody externí baterie s vyměnitelnými články


Zdá se mi, že nebude na škodu upozornit podrobněji na bezkonkurenční výhody tohoto řešení. Ne každý si na první pohled uvědomí, že po zakoupení získá naprostou svobodu. Představte si, že máte malou krabičku na dva články, která váží jen několik gramů. Jestliže se rozhodnete jet například na jeden den na kolo, vezmete sebou jen jednu "tužkovku" o hmotnosti asi 45 gramů. Pokud pojedete mimo civilizaci třeba na týden, můžete vzít článků 18650 třeba rovnou šest o hmotnosti necelých 300 gramů! Nepotřebujete utrácet za další krabičky. Co až nějaký článek doslouží? Jednoduše jej zahodíte a koupíte nový. Nemusíte kupovat celou externí baterii. Nicméně měnit budete dost pravděpodobně až za několik let, protože tyto články udrží kolem 80% udávané kapacity i po 500 cyklech.


Žádné komentáře:

Okomentovat