pátek 21. června 2013

Solární nabíječka - kterou koupit?

Solární nabíječka je tak trochu klasikou. Běžného člověka napadne často jako první, když přemýšlí, jak nakrmit svůj mobil na festivalu a jemu podobných místech. Musíme si však uvědomit, že žijeme v podmínkách mírného pásu, který solárnímu nabíjení tolik nefandí. Před nákupem solární nabíječky si tak dobře rozmyslete, jestli je toto řešení tím nejlepším nápadem. Výhodnější může být často například power bank. Pokud však jedete například na kola na jih, pak určitě chybu neuděláte.

Solární nabíječka na sluníčku

Po dlouhých měsících bez slunce se v Praze konečně ukázaly sluneční paprsky, a tak jsme neváhali a vyšli do terénu. Testu na sluníčku se účastnila naše nová značková solární nabíječka s výkonem 168mA, 660mA, 720mA a 1090mA. Energii jsme nashromáždili vždy do univerzální baterie 18650 až na výjimku u 168mA nabíječky, která má vestavěnou baterii, takže zde je výsledkem již skutečná energie, se kterou můžete počítat ve vašem zařízení (tj. energie šla do vestavěné baterie a pak do článku 18650 simulujícího konečné zařízení). Testovací baterie náš přístroj vybil do dna a po pobytu na slunci se celý proces zopakoval, takže jsme už jen zapsali naměřená čísla.

Nyní už k výsledkům měření. Ty jsme zaznamenaly do níže uvedeného grafu. Spolu s kapacitou dodanou za jednu hodinu můžete vidět i cenu za výkon 100mA a pro řadu trempů bude užitečný i sloupec hmotnosti připadající výkonu 100mA. Největší výkon obhájila i v praxi naše 6W solární nabíječka, která nabízí i maximální přidanou hodnotu za vaše peníze - za v přepočtu fantastických 187Kč zakoupíte 100mA. Během slunného dne tak odhadem zvládne vyrobit 10Ah, inu slušná porce energie. Pokud se zajímáte především o hmotnost, můžeme doporučit high-tech ohebný panel se 100mA na 34g. Kdybychom měřili i objem, určitě by s přehledem vyhrál i v této kategorii, protože je skutečně tenoučký jak list papíru. Avšak jak už to tak bývá, za nejlepší technologii si člověk musí připlatit.


Náš test opět ukázal, že teorie a praxe má od sebe hodně daleko. Na to je třeba myslet. Nicméně nezapomínejte, že praktická měření mohou vykazovat velké odchylky - testujeme reálné situace, kdy neřešíme sklon ke slunci s přesností na úhly apod. Pokud teď čekáte, že Vám nějaký solární panel doporučíme, tak jste na omylu. Stejně jako u baterií záleží správný výběr na několika faktorech. Někdo preferuje především nízkou hmotnost, jiný pro změnu cenu a třetí jde po atraktivním designu. Věříme, že v této recenzi naleznete všechny potřebné informace a vyberete si tu nejvhodnější nabíječku pro sebe. Pokud si nebudete jisti, rádi s výběrem pomůžeme. Potřebujeme jen znát preference zákazníka.

Samotným závěrem si ještě neodpustím krátkou historku z roku 2012 s levnými solárními nabíječkami, které se dají sehnat na tuzemských i zahraničních aukčních serverech. Nebudu je jmenovat, aby nám to neměl někdo za zlé :) První nefungovala vůbec, druhá mi nebyla schopna nabít telefon na 10% ani za celý den a u třetí jen blikala stavová LEDka... poté už mě toto testování přestalo bavit, tak jsem se rozhodl přestat vyhazovat dolary oknem.


Žádné komentáře:

Okomentovat