pátek 30. listopadu 2012

Hodnocení výdrže tří kusů baterií pro Samsung Galaxy S i9000

Dostal jsem příležitost otestovat tři druhy baterií pro i9000, vzhledem k tomu, že mi již v mém cca rok a půl starém telefonu původní baterie už přestala vyhovovat mým požadavkům a vážně jsem zvažoval koupi nové baterie, tak jsem tuto možnost velice uvítal.

Nebudu zde popisovat časy jak dlouho a jak jsem telefon k testování používal. Spíš bych se zaměřil na celkový pocit z testovaných baterií a jak jsem byl s výdrží spokojen. Já se osobně považuji víc za uživatele, který užívá telefon na internet a multimedia, než k samotnému volání, někdy telefon užívám dva, tři dny v kuse a jindy mi zas bez povšimnutí dva, tři dny leží na stole. Proto budu popisovat takový průměr užívání. Dle mého názoru je těžké, určit v hodinách, či minutách, jakým způsobem se telefon používá, každý uživatel svůj telefon užívá dle svých potřeb a dále, každý uživatel má o představě výdrže telefonu jiné představy při různých činnostech na něm prováděných. Pochopitelně všem jde o co nejdelší výdrž při všech možných činnostech, které jdou na chytrých telefonech provádět. Z těchto důvodů jsem si jej i já vlastně pořizoval.

Test baterií jsem pojal následovně. Pochopitelně mám dlouhodobou zkušenost s originální baterií a postupem času jsem tak zjistil, jak dlouho vydří a jakou zátěž snese, proto jsem tedy tuto baterku bral jako základní a ostatní jsem k ní porovnával. Tyto baterie jsem každou zvlášť používal cca měsíc a půl, abych tak dokázal usoudit, co od testované baterie mohu čekat. 

Začal bych tedy baterii originální. Nová baterie v telefonu fungovala při všech základních činnostech (tj. prohlížení internetu, voláni, zprávy) vcelku dobře, neměl jsem si na co stěžovat, výdrž při těchto činnostech odhaduji v té době na cca 12-14h, kdy jsem ji pak musel opětovně dobít. Pokud byl telefon jen v pohotovostním režimu a nebyla na něm prováděna téměř žádná činnost tak telefon vydržel i do dvou dnů v extrémním případě. Přehrávání filmů jsem měl otestováno na cca 3 filmy a délce cca hodinu a půl. Jak šel čas tak originální baterie ztrácela dech s mými požadavky a došlo to až do nedávné doby, kdy i při standardním ovšem přibližně stejném užívání, jak jsem zmínil výše, baterie vydržela odhadem 4-6h a v pohotovosti držela cca den. Film přehrála sotva jeden. A v tu dobu jsem tedy vážně uvažoval o koupi nové baterky.

První otestovanou baterkou byla Scud 1750mAh, můj první pocit po týdenním užívání byl celkem jasný pocit, že svou výdrží předběhla určitě baterku originálu v novém stavu, za podobných podmínek užívaní nebyl problém výdrže až 24h, filmu dokázala přehrát cca 6, v pohotovosti bez užívaní držela i tři dny.

Tato baterka mě nikdy nezklamala, resp. byl na ni spoleh, mohl jsem si více dovolit a mobil víc užívat, oproti originálu, jelikož jsem testováním věděl, že baterka je kvalitní a spolehlivá a případně investované prostředky se určitě vyplatí.

Druhou baterii bylo tzv. no name baterka 1500mAh, která se měla chovat podobně jako originál, ovšem realita byla úplně jiná. V tomto případě nemělo smysl tuto baterku podrobovat delšímu testování. Měl jsem ji v přístroji cca týden a bylo mi to úplně jasné. Ačkoliv nepoužitá, byla tato naprostá katastrofa. Přirovnám ji k originálu, ale po dlouhém používání, tedy výdrže, byli podobné na baterku v době, kdy jsem zvažoval koupi nové baterky, no hrůza. Tuto bych tedy vůbec nedoporučoval ke koupi, investice je sice menší, ale výkon tomu absolutně neodpovídá a nemá to význam.

Poslední baterku, kterou používám i nyní, je baterka taktéž no name, která je silnější, a je dodávána i se speciálním zadním vyvýšeným krytem, který je uzpůsoben na tento typ silných baterii. Hodnota na baterii byla úctyhodných 3500mAh. Tato hodnota mě velice zaujala a byl jsem zvědavý na výsledek mého testu. Jaké bylo pak mé rozčarování. Nejdříve bych se pozastavil nad rozměry a zpracování tohoto speciálního kitu. Baterie je v rozměrech šířky a délky trochu menší, tudíž v telefonu nelícuje jako originál, tak že při pohybu telefonu jde slyšet narážení baterky do vnitřního umístěni pro baterku. Toto jsem vyřešil nalepením papírové pásky na vnitřní stranu krytu a tím zadní kryt baterku víc přimáčkl k tělu telefonu, a baterka se již nehýbala a přestalo narážení do vnitřních prostor. Ovšem tím zas vzešel další problém. Zadní kryt tím nedoléhal do pacek, které zadní kryt přidržuje k telefonu, zjistil jsem, že jsem tam oné pásky dal moc, tak jsem ubral na přípustnou mez, kdy kryt drží a baterka se nehýbe, což se podařilo a vše je nyní v pořádku. Vzhledem k tomu, že je na baterce uvedeno 3500mAh tak to bylo pro mě zklamání, ovšem né tak jako u druhé baterky, výdrž bych přirovnal lehce nad originální baterku v novém stavu, dokonce při nečinnosti vydrž byla cca 3dny, ale pak šla výdrž prudce dolů. Můj názor je kdyby takovou baterku vyráběla nějaká kvalitní firma, tak určitě by stála za koupi, i když se tím zvětší tloušťka telefonu, což mě přímě tolik nevadilo, dalo se na to zvyknout a teď už v tom nevidím problém.

Výsledek testování je pro mě jasný - radši si připlatit za Scud, ta mě opravdu příjemně překvapila, než investovat do no name baterek, které se tváří jako originální baterky. K silnější baterce 3500mAh. Při testování jsem měl pouze tento typ no name baterky, tak tuto bych nedoporučil, nemá takovou vydrž jakou jsem čekal, a tím že je telefon silnější, tak za tento ústupek tato silnější no name baterka nestojí. 

Pokud by ovšem nějaká firma dělala tyto silnější baterky i s tím krytem tak já osobně bych do koupi tohoto kitu šel, i za cenu toho, že budu mít silnější telefon, v mém případě to za to stojí, na tloušťce telefonu mi nesejde.

P.S. Poslední věcí, kterou jsem zapomněl dodat je, že jsem zjistil, že životnost baterky prodlouží, odhadem tak o 1/3 ve všech případech testovaných baterek, aplikace z marketu: Screen filter. Tato aplikace dle mého názoru by neměla chybět v programové výbavě žádného chytrého telefonu. Její používání je znatelné při prodloužení výdrže telefonu.

Žádné komentáře:

Okomentovat